Slovenská společnost WAY INDUSTRY, a.s. se dostala do širokého podvědomí české odborné stavební veřejnosti především díky smykem řízeným nakladačům Locust. Své prodejní úspěchy na českém trhu sklízela firma nejprve u modelů Locust 750 a Locust 752, v roce 2001 poprvé představila na veletrhu STAVMECH v Nitře nový model této řady – Locust L 1203. Tradice výroby těchto smykem řízených nakladačů Locust (dříve UNC) sahá až do roku 1981.
V posledních letech byla úspěšná řada nakladačů Locust doplněna ještě o Locust 753, Locust 853 a Locust 903. Z nichž poslední dva typy jsou vyrábě v modifikaci Speed+, která se vyznačuje zejména vyšší pojezdovou rychlostí.

 • Nakladač LOCUST L 1203

  Koncepce nakladače vychází z jednoduchého rámu, ke kterému jsou postupně domontovány další díly nakladače. Odnímatelné boční převody s pomaloběžnými hydromotory nevyžadují žádnou starostlivost během životnosti nakladače. K rámu jsou přišroubované blatníky spolu se směrovými světly a zpětnými zrcátky. Nádrže volně montované k rámu tvoří spolu s blatníky nový designový celek a dodávají nakladači dynamičtější tvar. Plnění nádrží je velmi jednoduché po otevření zadního uzamykatelného krytu. K rámu je připojený zesílený výložník nového tvarového řešení s rychloupínačem. Toto řešení dává předpoklad vysoké tuhosti pracovního zařízení. Po odklopení kabiny a zadního krytu je jednoduchý dosah k všem agregátům z jakéhokoliv místa. Kabina splňuje bezpečnostní předpisy ROPS (převrácení stroje), FOPS (pád břemena na stroj), výhled z kabiny stroje, hlukové limity a vibrace v nakladači. Všechny ovládací prvky jsou na ergonomicky dostupných místech, čímž zaručují vysoké pohodli obsluhy.

  Pohon nakladače je hydrostatický s hnacím motorem YANMAR 4TNE98WI o výkonu 52,1 kW při 2500 otáčkách/min. Pojezdový mechanismus se skládá z regulačních hydrogenerátorů, pojezdových hydromotorů a bočných pohonů pojezdu. Okruh pracovní hydrauliky se skládá z regulačního hydrogenerátoru, rozvaděče s tlakovou váhou, který pomocí LS signálu ovládá regulační hydrogenerátor. Tímto systémem s využitím LS signálu dochází k odstranění zbytečného měření výkonu, co má za následek snížení spotřeby paliva na motohodinu a snížení ztrátového tepla. Všechny použité hydraulické agregáty jsou od BOSCH-REXROTH GROUP, což zabezpečuje vysokou spolehlivost a dlouhou životnost. Obvod pracovní hydrauliky je vybavený dvojčinným vyrovnávacím ventilem zabezpečující vyrovnávání pracovního nástroje (lopaty nebo paletizačních vidlí) nejen při zdvihu výložníku, ale i při jeho spouštění. Tímto systémem je zabezpečená pohodlná práce s břemenem při jeho spouštění a využívání nakladače L1203 na práce s paletizačními vidlemi. Nakladač L1203 převyšuje všechny konkurenty, kteří používají hydraulické vyrovnávání nástroje jen při zdvíhaní výložníku.

  Tak jak je nakladač navržen, dosahuje vysoké pracovní výkony, a co se týče tažných a rypných sil, nemá na světě ve své třídě konkurenci. Všechny použité agregáty zabezpečují vysokou spolehlivost, dlouhou životnost a klidný chod. Nakladač L 1203 se svými technickými parametry řadí mezi špičku smykem řízených nakladačů a dosahuje vysoké technické úrovně.

  Technické informace:

  Výška nakladače 2.205 mm
  Délka nakladače s lopatou 3.745 mm
  Šířka nakladače s lopatou 2.100 mm
  Provozní hmotnost 3.950 kg
  Nominální nosnost 1.200 kg
  Bod přetížení 2.400 kg
  Maximální rychlost 12 km/h
  Navršený objem lopaty 0,65 m³
  Trhací síla 30 kN
  Těžní síla 41 kN
  Zvedací síla 39 kN
  Dosah 780 mm
  Max. vysýpací výška 2.570 mm
  Typ motoru YANMAR 4TNV 98
  Jmenovitý výkon/otáčky 52,1 kW/2500 min-1
  Druh pohonu hydrostatický
  Regulační hydrogenerátor pojezdu BOSCH-REXROTH
  Konstantní hydromotor pojezdu BOSCH-REXROTH
  Hydraulika pojezdu – prac. tlak 35 MPa
  Druh ovládání Hydraulické
  Pracovní tlak ovládání 2,5 MPa
  Řízení prokluzem kol
  Hydrogenerátor pracovního zařízení regulační LS LUDV
  Rozvaděč pracovního zařízení uzavř.středem a tlak.váhou
  Pracovní tlak na PZ 16,5 MPa
  Průtok pracovní hydrauliky 112 l/min
  Vyrovnávání lopaty hydraulické
  Výsledná hlučnost akust. výkonu 101 dB
  Pneu standardní 12,5 x 18
  Elektrická instalace 12 V
  Spotřeba nafty na 1h práce 3,5 l
 • Nakladač LOCUST L 903

  Nakladač LOCUST L 903 navazuje na úspěšnou řadu nakladačů L 752, L 853 a L 1203 a svými vyváženými parametry se řadí k absolutní světové špičce smykem řízených nakladačů ve svojí kategorii s nosností kolem 900 kg. Nakladač se vyznačuje prostornou, velmi pohodlnou kabinou, nejvyššími silovými parametry ve svojí třídě a využívá světovou novinku v zapojení hydraulického okruhu pracovního zařízení, kde vyrovnávání lopaty během zdvihu a spouštění výložníku se uskutečňuje dělením průtoku v jednom hydraulickém agregátu bez následného přiškrcení průtoku. Hydraulický okruh nakladače LOCUST L 903 tak, jak i nakladače L 853 a L 1203 je osazen regulačními hydrogenerátory, které jsou pomocí LS signálu se zpětnou vazbou spojené s rozvaděčem. Toto zapojení hydraulického systému je jedinečné jen pro nakladače LOCUST a převyšuje veškerou konkurenci o jednu generaci, protože dosahuje poloviční spotřebu paliva oproti konkurenci. Uvedené přednosti řadí nakladač L 903 na první místo ve světové konkurenci.

  Pohon nakladače je hydrostatický s hnacím motorem YANMAR 4TNE98WI o výkonu 52,1 kW při 2500 otáčkách/min. Pojezdový mechanismus se skládá z regulačních hydrogenerátorů, pojezdových hydromotorů a bočných pohonů pojezdu.

  Technické informace:

  Výška nakladače 2.080 mm
  Délka nakladače s lopatou 3.390 mm
  Šířka nakladače s lopatou 1.880 mm
  Provozní hmotnost 3.305 kg
  Nominální nosnost 900 kg
  Bod přetížení 1.844 kg
  Maximální rychlost 13 km/h
  Navršený objem lopaty 0,45 m³
  Trhací síla 33 kN
  Těžní síla 32 kN
  Zvedací síla 24 kN
  Dosah 640 mm
  Max. vysýpací výška 2.655 mm
  Typ motoru YANMAR 4TNV 98
  Jmenovitý výkon/otáčky 52,1 kW/2500 min-1
  Druh pohonu hydrostatický
  Regulační hydrogenerátor pojezdu BOSCH-REXROTH
  Konstantní hydromotor pojezdu BOSCH-REXROTH
  Hydraulika pojezdu – prac. tlak 35 MPa
  Druh ovládání Hydraulické
  Pracovní tlak ovládání 2,5 MPa
  Řízení prokluzem kol
  Hydrogenerátor pracovního zařízení regulační LS LUDV
  Rozvaděč pracovního zařízení uzavř.středem a tlak.váhou
  Pracovní tlak na PZ 18,5 MPa
  Průtok pracovní hydrauliky 112 l/min
  Vyrovnávání lopaty hydraulické
  Výsledná hlučnost akust. výkonu 101 dB
  Pneu standardní 12 x 16,5
  Elektrická instalace 12 V
  Spotřeba nafty na 1h práce 3,5 l
 • Nakladač LOCUST L 753

  Smykové nakladače LOCUST 753 se vznětovým motorem YANMAR diesel.
  Koncepce nakladačů vychází z jednoduchého rámu, ke kterému jsou postupně domontovány další díly nakladače. Odnímatelné bočné převody s pomaloběžnými hydromotory nevyžadují žádnou údržbu během životnosti nakladače. K rámu jsou přišroubované blatníky spolu se směrovými světly a zpětnými zrcátky. Nádrže volně přimontované k rámu tvoří spolu s blatníky nový designový celek a dodávají nakladači dynamičtější tvar. Plnění nádrží je velmi jednoduché po otevření zadního uzamykatelného krytu.
  K rámu je připojený zesílený výložník nového tvarového řešení s rychloupínačem. Toto řešení dává předpoklad vysoké tuhosti pracovního zařízení. Po odklopení kabiny, zadního krytu a chladičů je jednoduchý dosah ke všem agregátům z jakéhokoliv místa. Kabina splňuje bezpečnostní předpisy ROPS (převrácení stroje), FOPS (pád břemena na stroj), výhled z kabiny stroje, hlukové limity a vibrace v nakladači. Všechny ovládací prvky jsou na ergonomicky dostupné místech, čím zaručují vysoké pohodli obsluhy.

  Pohon nakladače je hydrostatický s hnacím motorem YANMAR 4TNV94WI o výkonu 44 kW při 2500 otáčkách/min. Pojezdový mechanismus se skládá z regulačních hydrogenerátorů, pojezdových hydromotorů a bočných pohonů pojezdu.

  Okruh pracovní hydrauliky je složen z neregulovaného hydrogenerátoru, rozvaděče s otevřeným středem a regulačního hydrogenerátoru. Všechny použité hydraulické agregáty jsou od BOSCH-REXROTH GROUP, což zabezpečuje vysokou spolehlivost a dlouhou životnost stroje.

  Ovládání stroje a jeho funkcí je pro smykem řízený nakladač převratný. Stroj je plně ovládaný elektricky a ne hydraulicky, jako jeho starší předchůdci. Výhody elektrického ovládání jsou nesporné a můžeme je shrnout do následujících bodů:
  – jednoduší údržba
  – jednoduší diagnostika
  – možnost ovládání pojezdu a pracovní hydrauliky s dvěma rozdílnými charakteristikami
  – možnost nastavit charakteristiku ovládání podle požadavků zákazníka
  – možnost žmeny dvoupákového ovládání na jednopákové bez změny použitých komponentů
  – možnost úpravy stroje na dálkově ovládaný bez změny použitých komponentů přidáním řídící jednotky
  – ekologičtější provoz snížením hydraulických rozvodů

  Tak jak byl nakladač navržen, dosahuje vysoké pracovní výkony, co se týče hlavně tažných a rypných sil. Všechny použité agregáty zabezpečují vysokou spolehlivost, dlouhou životnost a klidný chod. Nakladač LOCUST L 753 se svými technickými parametry řadí mezi špičku smykem řízené nakladače (smykové nakladače) a dosahuje nejvyšší technické úrovně.

  Technické informace:

  Výška nakladače 2.050 mm
  Délka nakladače s lopatou 3.400 mm
  Šířka nakladače s lopatou 1.780 mm
  Provozní hmotnost 3.190 kg
  Nominální nosnost 750 kg
  Bod přetížení 1.500 kg
  Maximální rychlost 13 km/h
  Navršený objem lopaty 0,45 m³
  Trhací síla 25 kN
  Těžní síla 32 kN
  Zvedací síla 20 kN
  Dosah 810 mm
  Max. vysýpací výška 2.620 mm
  Typ motoru YANMAR 4TNV 94
  Jmenovitý výkon/otáčky 44 kW/2500 min-1
  Druh pohonu hydrostatický
  Regulační hydrogenerátor pojezdu BOSCH-REXROTH
  Konstantní hydromotor pojezdu BOSCH-REXROTH
  Hydraulika pojezdu – prac. tlak 35 MPa
  Druh ovládání Elektrické
  Pracovní tlak ovládání
  Řízení prokluzem kol
  Hydrogenerátor pracovního zařízení konstantní
  Rozvaděč pracovního zařízení BOSCH-REXROTH
  Pracovní tlak na PZ 16,5 MPa
  Průtok pracovní hydrauliky 72 l/min
  Vyrovnávání lopaty hydraul. /při zdvihu/
  Výsledná hlučnost akust. výkonu 101 dB
  Pneu standardní 10 x 16,5
  Elektrická instalace 12 V
  Spotřeba nafty na 1h práce 3,5 l